PostgreSQL 9.4 - Informacje dla prasy

Spis treści

  Informacje dla prasy
  Więcej o nowościach
  Skąd ściągnąć
  Dokumentacja
  Licencja
  Kontakty
  Obrazki i loga
  Informacje o cytowanych firmach i pełna treść cytatów
  Wsparcie korporacyjne

PostgreSQL 9.4

Informacje dla prasy

PostgreSQL 9.4 zwiększa elastyczność, skalowalność i wydajność

18 Grudzień 2014: PostgreSQL Global Development Group ogłosiła wydanie wersji 9.4 bazy PostgreSQL, lidera wśród baz danych open source. W tej wersji dodano wiele nowych cech, które zwiększają elastyczność, wydajność i skalowalność dla wielu różnych rodzajów użytkowników bazy danych, włączając w to ulepszenia obsługi typu JSON, replikacji i wydajności indeksów.

Elastyczność

Dzięki nowemu typowi danych JSONB użytkownicy nie muszą już dłużej wybierać pomiędzy bazami relacyjnymi i nierelacyjnymi: mogą ich używać jednocześnie. JSONB pozwala na szybsze wyszukiwanie oraz proste zapytania używając Generalized Inverted Indexes (Indeksy GIN). Wiele nowych funkcji pozwala użytkownikom na manipulację danymi w formacie JSON z podobną, albo większą, wydajnością w porównaniu z popularnymi bazami dokumentowymi. Dzięki typowi JSONB tabele mogą być łatwo zintegrowane z danymi z dokumentów, co pozwala na całkowicie zintegrowane środowisko bazodanowe.

"JSONB prowadza PostgreSQLa do środowiska programistów JavaScript dzięki wparciu przechowywania i wyszukiwania danych JSON. Node.js oraz inne serwerowe frameworki javascriptowe mogą skorzystać z bezpieczeństwa i możliwości PostgreSQLa, a jednocześnie mogą przechowywać dane w formacie bezschematowym, który preferują" - Matt Sold, Product Manager, Heroku Postgres.

Skalowalność

W wersji 9.4 pojawiło się Logical Decoding, nowe API do odczytu, filtrowania i manipulacji strumieniem replikacji PostgreSQLa. Ten interfejs jest podstawą nowych narzędzi replikacji m.in. replikacji dwukierunkowej, która pozwala na tworzenie klastrów master-master. Inne zmiany, jak np. opóźniona czasowo replikacja, pozwalają na lepsze zarządzanie replikowanymi serwerami.

"Główny powód naszego szybkiego przejścia na wersję 9.4 to Logical Decoding. Pozwala nam na pisanie własnych wtyczek, które zbierają zmiany z konkretnych tabel i replikują je gdzie tylko chcemy, dzięki temu możemy pozbyć się cięższych i trudniejszych do zarządzania rozwiązań replikacyjnych opartych na wyzwalaczach." - Marco Favale, Cartographic Production Manager, Navionics.

"Zalando polega na stabilności i wydajności setek serwerów baz danych PostgreSQL stale obsługujących miliony klientów z całej Europy. Jesteśmy podekscytowani użyciem wbudowanej opóźnionej replikacji, przetestujemy też nowe narzędzia replikacji dwukierunkowej, gdy tylko pojawi się nowa wersja bazy danych." - Valentin Gogichashvili, Team Lead Database Operations w Zalando Technologies.

Wydajność

Wersja 9.4 wprowadza również wiele ulepszeń wydajności, które pozwalą użytkownikom jeszcze lepiej wykorzystać serwer PostgreSQL m.in.:

  • Ulepszenie indeksów GIN, sprawiające, że są do 50% mniejsze i do 3 razy szybsze.
  • Równolegle aktualizowalne widoki zmaterializowane.
  • Szybkie załadowanie danych do pamięci podręcznej podczas restartu przy użyciu pg_prewarm.
  • Szybsze równoległe zapisy do logu transakcyjnego PostgreSQLa.

"Na pewno skorzystamy na równoległym odświeżaniu widoków zmaterializowanych, opóźnionej replikacji (która pozwoli na jeszcze lepsze naprawianie po awarii) jak również ulepszeniach wydajności, które pojawiają się w każdym nowym wydaniu bazy." - Marco Favale.

Więcej o nowościach

W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę zapoznać się z poniższymi zasobami:

Do ściągnięcia

Dokumentacja

Dokumentacja (po angielsku) w formacie HTML i strony manuali są instalowane z PostgreSQL, dodatkowo można je oglądać, przeszukiwać i komentować na stronie dokumentacji online.

Licencja

PostgreSQL używa licencji BSD, która wymaga jedynie by licencjonowany kod źródłowy nadal zawierał informację o prawach autorskich i warunkach licencjonowania. Ta certyfikowana przez OSI licencja jest szeroko doceniania jako elastyczna i przyjazna dla środowisk biznesowych ponieważ nie ogranicza użycia PostgreSQL-a w komercyjnych i zamkniętych zastosowaniach. Łącznie ze wsparciem ze strony wielu firm oraz publiczną własnością kodu źródłowego, licencja BSD powoduje, że PostgreSQL jest bardzo popularny wśród dostawców chcących zagnieździć bazę danych w ich własnych produktach bez obawy o opłaty, uzależnienie od jednego dostawcy czy zmiany zmiany zasad licencjonowania.

Informacje kontaktowe

Strony www

Zapytania

Polska
Szymon Guz
pl@postgresql.org

Obrazki i loga

PostgreSQL Elephant Logo

Wszystkie loga można modyfikować i publikować na Licencji PostgreSQL. Nazwa i logo PostgreSQLa są znakami towarowymi należącymi do The PostgreSQL Community Association of Canada.

Cytowane firmy oraz pełne teksty cytatów

"JSONB wprowadza PostgreSQLa do środowiska programistów JavaScript dzięki wparciu przechowywania i wyszukiwania danych JSON. Node.js oraz inne serwerowe frameworki javascriptowe mogą skorzystać z bezpieczeństwa i możliwości PostgreSQLa, a jednocześnie mogą przechowywać dane w formacie bezschematowym, który preferują" - Matt Soldo, Product Manager, Heroku Postgres.

O Heroku: Heroku jest wiodącym dostawcą usług PaaS skupiającym się na łatwości użycia, automatyzacji i niezawodności. Heroku bardzo wspiera technologie Ruby i architekturę chmurową. W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę odwiedzić naszą stronę i nasz blog oraz śledź nas na Twitterze. Heroku jest spółką zależną od salesforce.com. Kontakt (po angielsku): Heroku PR

"Główny powód naszego szybkiego przejścia na wersję 9.4 to Logical Decoding. Pozwala nam na pisanie własnych wtyczek, które zbierają zmiany z konkretnych tabel i replikują je gdzie tylko chcemy, dzięki temu możemy pozbyć się cięższych i trudniejszych do zarządzania rozwiązań replikacyjnych opartych na wyzwalaczach."

"Na pewno skorzystamy na równoległym odświeżaniu widoków zmaterializowanych, opóźnionej replikacji (która pozwoli na jeszcze lepsze naprawianie po awarii) jak również ulepszeniach wydajności, które pojawiają się w każdym nowym wydaniu bazy."

O Navionics: Navionics (www.navionics.com) posiada największą na świecie bazę danych o morzach i jeziorach, pokrywającą wszystkie słone wody na planecie oraz dziesiątki tysięcy jezior i rzek. Wiele z tych danych zostało zdobytych dzięki czujnikom Navionics, jak również obrazom satelitarnym i laserowym skanerom powietrznym. Navionics ma siedziby we Włoszech, USA, Indiach i Estonii, prowadzi działalność na całym świecie. Kontakt (po angielsku lub włosku) Marco Favale

"Zalando polega na stabilności i wydajności setek serwerów baz danych PostgreSQL stale obsługujących miliony klientów z całej Europy. Używamy najnowszej wersji PostgreSQLa od 2010 roku, gdy wprowadziliśmy wersję 9.0 RC 1. A każda nowa wersja przynosi nam lepszą wydajność i usprawnienia w łatwości użycia, które praktycznie wykorzystujemy od pierwszego dnia. Jesteśmy podekscytowani użyciem wbudowanej opóźnionej replikacji, przetestujemy też replikację dwukierunkową, którą umożliwia Logical Decoding. Nasz zespół już pracuje nad ulepszeniami naszych narzędzi open source do monitorowania, które wykorzystają statystyki w czasie rzeczywistym udostępniane przez moduł pg_stat_statements, jak również z wielu innych ulepszeń, które pojawią się w wersji 9.4. Lepsze funkcje agregujące, jak np. FILTER, umożliwiają prostsze tworzenie zapytań agregujących i pozwolą na pisanie bardziej eleganckiego kodu SQL, niż wscześniej" - Valentin Gogichashvili, Team Lead Database Operations, Zalando Technologies.

Zalando jest jedną z największych, działającą w 15 krajach, europejskich form e-commerce. W Zalando Technology stworzyliśmy sami większość naszej platformy, włączając w to sklep, systemy wewnętrzne i oprogramowanie logistyczne. Gdy chodzi o systemy operacyjne, albo rozwój oprogramowania, korzystamy głównie z rozwiązań open source. Nasze zespoły technologiczne tworzą niezrównane doświadczenie zakupów online, którego doznają miliony klientów każdego dnia. Odwiedź naszą stronę lub nasz blog

Wsparcie korporacyjne

PostgreSQL jest wspierany przez wiele przedsiębiorstw, które wspierają programistów, udostępniąją zasoby hostingowe, a także dają wsparcie finansowe. Ich listę można znaleźć na stronie sponsorów.

Prace nad JSONB jest sponsorowana jest Engine Yard, Heroku, Andrew Dunstana i kilka innych osób. Praca nad Logical Decoding została wykonana przez 2ndQuadrant. Również wiele innych firm miało udział w tym wydaniu.

Istnieje również duża społeczność firm oferujących wsparcie dla PostgreSQL-a, od pojedyńczych konsultantów po wielopaństwowe przedsiębiorstwa.

Darowizny są mile widziane.

Można też zrobić zakupy w Sklepie PostgreSQLa w Zazzle.