PostgreSQL 9.3 - Informacje dla prasy

Spis treści

  Treść oryginalnych informacji dla prasy
  Dodatkowe cechy
  Skąd ściągnąć
  Dokumentacja
  Licencja
  Kontakty
  Informacja o cytowanych firmach
  Wsparcie korporacyjne

Oryginalna informacja dla prasy

9 września 2013: The PostgreSQL Global Development Group ogłosiła wydanie wersji 9.3 bazy PostgreSQL, lidera wśród baz danych open source. Wydanie to zwiększa dostępność i niezawodność oraz zdolność do integracji z innymi bazami danych. Użytkownicy zauważają, że używając wersji 9.3 mogą budować swoje aplikacje na sposoby, które nie były do tej pory dostępne.

„PostgreSQL 9.3 posiada cechy, z których jako programista, mogę od razu skorzystać: lepsze wsparcie typu JSON, indeksowanie wyrażeń regularnych oraz dzięki opakowaniu danych zewnętrznych (Foreign Data Wrapper - FDW) łatwo osiągalne bazy federacyjne. Nie mam pojęcia jak ukończyłbym projekty bez wersji 9.3” - Jonathan S. Katz, CTO VenueBook.

Zapisywalne dane zewnętrzne

Wersja 9.3 umożliwia zapisywanie danych zewnętrznych poprzez Foreign Data Wrappers, co umożliwia dwustronną wymianę danych pomiędzy systemami. Dzisiejsze skomplikowane systemy IT łączą wiele baz danych i częściowo zestrukturyzowane źródła danych, a PostgreSQL pozwala zintegrować je w spójną całość. Projekt również dostarcza postgres_fdw, wysoce wydajny mechanizm bazy federacyjnej PostgreSQL-PostgreSQL, który umożliwia zapis i odczyt.

„Zapisywalne FDW umożliwiają podpięcie i bezproblemowe testowane różnych alternatywnych backendów, pozwalając nam na szybkie sprostanie różnym potrzebom i inteligentne prototypowanie” - Lee Holloway, współzałożyciel oraz Lead Engineer w Cloud Flare. „To jest ekscytujące wyobrazić sobie wrzucenie razem różnych zbiorów danych (włączając w to nasze własne eksperymentalne rozwiązania napisane w Go) i potem obserwowanie jak nawzajem się odczytują, zapisują, nawet w ramach transakcji.”.

Ulepszona niezawodność i dostępność

„Postgres jest moją preferowaną bazą ze względu na swoją znaną stabilność, solidność, silną spójność, bezpieczeństwo ACID i zgodność z SQLem” - Pascal Bouchareine, dyrektor R & D w Gandi.net. „Szczególnie jestem zadowolny z szybkiego przełączania się w przypadku awarii, które będzie w wersji 9.3.”.

Nowe wydanie bazy zawiera cechy, które poprawiają i rozszerzają szeroko znaną niezawodność i dostępność bazy PostgreSQL:

  • Sumy Kontrolne Danych (Data Page Checksums): pomagają administratorom szybko wykryć wadliwe dyski oraz popsuty sprzęt, który uszkadza dane
  • Szybkie Awaryjne Przełączanie Baz (Fast Failover): umożliwia szybkie awaryjne przełączanie się z bazy master na replikę, wspierając najwyższą dostępność bazy
  • Streaming-Only Remastering: łatwiejsza i szybsza rekonfiguracja kaskadowej replikacji po przełączeniu awaryjnym

Cechy przyjazne programistom

Jak z każdym wydaniem, PostgreSQL 9.3 zawiera wiele cech, które ułatwiają i uelestaczniają pracę z PostgreSQLem zarówno dla programistów, jak też dla administratorów i architektów. Pośród tych cech są m.in.:

  • Dodatkowe konstruktory i ekstraktory dla typu JSON
  • Automatycznie aktualizowane widoki
  • Równoległe działanie programu pg_dump, co przyspiesza tworzenie kopii dużych baz danych
  • LATERAL JOIN

Dodatkowo definiowane przez użytkownika procesy działające w tle (Background Workers) umożliwiają programistom pisanie managerów zadań, obsługę żądań, wykorzystanie równoległego wielu procesorów, narzędzi do kolejkowania i innych programów, które umożliwią użycie Postgresa jako koordynatora działań. Jednym z przykładów jest Mongres, proces działający w tle, który przyjmuje zapytania MongoDB, interpretuje je i przesyła z wykorzystaniem Postgresa.

O PostgreSQL: PostgreSQL jest czołowym systemem baz danych o otwartym kodzie, ze społecznością liczoną w tysiącach użytkowników i współtwórców, włączając w to wiele firm i organizacji. Rozwój bazy PostgreSQL rozpoczął się na Uniwersytecie w Berkeley w Kaliforni ponad dwadzieścia pięć lat temu i, w dużym tempie, jest nadal kontynuowany. Dojrzałe cechy PostgreSQLa nie tylko stawiają go na równi z głównymi bazami danych o zamkniętym kodzie, ale przewyższają je zaawansowanymi funkcjami bazy danych, możliwościami rozszerzania, bezpieczeństwem i stabilnością. Więcej o projekcie PostgreSQL, a także dołączeniu do społeczności, można znaleźć pod adresem: PostgreSQL.org.

Szczegóły

W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę zapoznać się z poniższymi zasobami:

Do ściągnięcia

Dokumentacja

Dokumentacja (po angielsku) w formacie HTML i strony manuali są instalowane z PostgreSQL, dodatkowo można je oglądać, przeszukiwać i komentować na stronie dokumentacji online.

Licencja

PostgreSQL używa licencji BSD, która wymaga jedynie by licencjonowany kod źródłowy nadal zawierał informację o prawach autorskich i warunkach licencjonowania. Ta certyfikowana przez OSI licencja jest szeroko doceniania jako elastyczna i przyjazna dla środowisk biznesowych ponieważ nie ogranicza użycia PostgreSQL-a w komercyjnych i zamkniętych zastosowaniach. Łącznie ze wsparciem ze strony wielu firm oraz publiczną własnością kodu źródłowego, licencja BSD powoduje, że PostgreSQL jest bardzo popularny wśród dostawców chcących zagnieździć bazę danych w ich własnych produktach bez obawy o opłaty, uzależnienie od jednego dostawcy czy zmiany zmiany zasad licencjonowania.

Informacje kontaktowe

Strony www

Zapytania

Polska
Szymon Guz
pl@postgresql.org

Cytowane firmy oraz pełne teksty cytatów

VenueBook
„PostgreSQL 9.3 posiada cechy, z których jako programista, mogę od razu skorzystać: lepsze wsparcie typu JSON, indeksowanie wyrażeń regularnych oraz dzięki opakowaniu danych zewnętrznych (Foreign Data Wrapper - FDW) łatwo osiągalne bazy federacyjne. Nie mam pojęcia jak bym ukończył projekty bez wersji 9.3” - Jonathan S. Katz, CTO VenueBook.

VenueBook jest dostawcą rozwiązań opartych na chmurze, które umożliwiają zarządzaniem wydarzeniami. Dostarczamy oprogramowanie, które umożliwią managerom miejsc na przygotowanie i zatwierdzanie kontraktów, menu oraz obsługę płatności online. W odróżnieniu od podobnych systemów dostępnych na runku, które tylko zarządzają wydarzeniami, umożliwiamy również pełną interakcję z dostępem do kalendarza i planowaniem. Kontakt (po angielsku): info@venuebook.com, +1 646-543-8368

CloudFlare
„CloudFlare z dumą wymienia PostgreSQL 9.3 pośród swoich narzędzi używanych do przyspieszania i zabezpieczania milionów stron internetowych. PostgreSQL dostarcza możliwości rozszerzania i dostosowywania, których potrzebujemy na poziomie danych. W szczególności zapisywalne FDW umożliwiają podpięcie i bezproblemowe testowane różnych alternatywnych backendów, pozwalając nam na szybkie sprostanie różnym potrzebom i inteligentne prototypowanie. To jest ekscytujące wyobrazić sobie wrzucenie razem różnych zbiorów danych (włączając w to nasze własne eksperymentalne rozwiązania napisane w Go) i potem obserwowanie jak nawzajem się odczytują, zapisują, nawet w ramach transakcji.”

„Łączenie FDW z ideą zmaterializowanych widokół oraz złączeń bocznych (lateral) w zapytaniach; dodatkowo własne procesy działające w tle dla monitorowania; to wszytko sprawia, że PostgreSQL jest naprawdę potężny i zamierzamy nadal go wykorzystywać. CloudFlare jest zachwycone, że używa Postgresa” - Lee Holloway, współzałożyciel oraz Lead Engineer w Cloud Flare.

CloudFlare, Inc. tworzy strony szybciej chroni je przed atakami, zapewnia, że są ciągle online i umożliwia łatwe dodawania aplikacji webowych pojedynczym kliknięciem. CloudFlare udostępnia strony bez względu na ich rozmiar i platformę, bez potrzeby dodawania sprzętu, instalowania oprogramowania, albo zmiany linijki kodu. Społeczność CloudFlare staje się sijniejsza w miarę wzrostu, a każda nowa strona sprawia, że sieć staje się mądrzejsza. Dzięki naszej niesamowitej technologii każdego miesiąca setki milionów ludzi doświadcza szybszego, bezpieczniejszego i lepszego internetu. CloduFlare zostało określone przez Światowe Forum Ekonomiczne jako Pionier Technologii, a przez Wall Street Journal jako Najbardziej Innowacyjna Firma roku 2011 i 2012, została również sklasyfikowana pośród 50 najbardziej innowacyjnych firm 2012 przez Fast Company. CloudFlare mieści się w San Francisco w Kaliforni w USA. Kontakt (po angielsku): press@cloudflare.com, +1 (650) 485-1399

Gandi.net
"Śledzimy rozwój replikacji i jesteśmy bardzo zainteresowany ulepszeniami w tym zakresie. Szczególnie jestem zadowolony z szybkiego przełączania się w przypadku awarii, które będzie w wersji 9.3. Używamy PostgreSQLa w naszej platformie IAAS/PAAS, a ostatnio również w projektach wewnętrznych, w celu łatwego zbudowania jednego z naszych systemów do przechowywania, obliczania i wyciągania milionów wierszy dzienie.”

„Postgres jest moją preferowaną bazą ze względu na swoją znaną stabilność, solidność, silną spójność, bezpieczeństwo, ACID i zgodność z SQLem. Teraz obserwujemy dużą poprawę wydajności oraz łatwiejszą administrację przełączania awaryjnego. To jest najlepsza dostępna relacyjna baza danych do najważniejszych zadań.” - Pascal Bouchareine, dyrektor R & D w Gandi.net.

GANDI.net było jednym z pierwszych rejestratorów domen zaakceptowanych przez ICANN dla: .COM, .NET,.ORG, .BIZ, .INFO, .NAME, .BE, .FR, .EU domen we Francji. Obecnie oferuje ponad 200 rozszerzeń domen i regularnie dodaje kolejne. Gandi postrzega się jako etyczny rejestrator domen w biznesie, który ma wiele nie do końca etycznych praktyk. Przede wszystkim ceni prawa klientów i ich prywatność oraz broni ich gdzie to możliwe. Kontakt (po angielsku) Thomas Stocking, (po francusku): Nicolas Lhuillery. Telefon: +1 410.429.7402.

Wsparcie korporacyjne

PostgreSQL jest wspierany przez wiele przedsiębiorstw, które wspierają programistów, udostępniąją zasoby hostingowe, a także dają wsparcie finansowe. Ich listę można znaleźć na stronie sponsorów.

Istnieje również duża społeczność firm oferujących wsparcie dla PostgreSQL-a, od pojedyńczych konsultantów po wielopaństwowe przedsiębiorstwa.

Darowizny są mile widziane.